Sağ Beyin
 
Gözler sağ beyine, dil ve kulak sol beyine bağlıdır. 
 
Sağ beyin ruha, sol beyin nefse bağlıdır.
 
Bu yüzden insanlar gözlerinize bakarak yüzünüze karşı konuşma cesaretinde bulunmazlar. Arkanızdan konuşmayı daha çok tercih ederler.
 
Cinayet işleyen bir katilin istese de istemese de olay mahalline tekrar dönüp gözleri ile görmek istemesi yine bu sebeptendir. Sağ beyin işlenen suçu suçluya gözleri ile tekrar görmesini ve vicdanını er de olsa geç de olsa harekete geçmesini sağlar.
 
Dilin her an yalan söylemeye müsait olması ancak gözlerin asla yalan söyleyememesi bu yüzdendir.
 
Ruhun hüzünlenmesi ile tamamen saf temiz sudan oluşan damlacıkların kulak ya da dilden değil gözlerden akması yine bu sebeptendir.
 
Olacak olaylar ve Peygamber efendimizin görüldüğü rüyalar bu yüzden sağ beyinde gerçekleşir.
 
Mühürlenmiş kalp sol beyine, mühürlenmemiş kalp bu yüzden sağ beyine bağlıdır.
 
Ruh ile nefis arasında köprü vazifesi görevi ile yaratılan ve her canlının sim kartı olan Epifiz bezi olan üçüncü göz bu sebeple sağ beyine bağlıdır.
 
Çocukların sağlam karakter ve güzel ahlak oluşumunda dilin değil gözlerin % 100 etkili olması bu yüzdendir.
 
Gece gözler uyuduğunda verilen emirle ruhun gayb dünyasına gitmesi ancak kulakların uyku anında bile hiç uyumadan sürekli uyanık kalarak nefsin dünyada kalması bu sebeptendir.
 
Dil konuşurken gözlerin başka yöne bakması bu yüzden samimiyetsizliğin göstergesidir.
 
Evlenecek insanlar ne kadar konuşsalar da asıl belirleyici durumun gözlerin kısaca ruhların birbirine temas ve uyum sağlamasına bağlıdır. Halk dilinde bu duruma “ elektrik alıp alamama” denmesinin sebebi bu nedenledir..
 
Sağ beynin kontrolündeki dil insanı gül bahçesine, sağ beyin kontrolünde olmayan dil ise insanı diken tarlasına sürükler..