Sağ Beyin
 
Gözler sağ beynin aynasıdır.
 
Ergenlik öncesi yaşta konuşurken insanlarla göz temasını 10 saniye süre kadar sağlayamayan ve gözlerini sağa sola kaçıran bir çocukta dikkat dağınıklığı ya da dikkat eksikliği rahatsızlığı olma ihtimali yüksektir
 
Hayal kurarken: gözlerin yukarı doğru bakılması sözsel, yanlara bakılması işitsel, aşağı yöne bakılması dokunsal kinestetik zeka baskınlıklarına yüksek oranda ipuçlardırç 
 
Sağ eli ile yazan bir insan sol üst çapraz yöne doğru bakarak geçmiş olayları hatırlamaya çalışır. Sağ üst çapraz yöne bakarak da hayal kurmaya çalışır.
 
Sol eli ile yazan bir insan sağ üst çapraz yöne bakarak geçmiş olayları hatırlamaya, sol üst çapraza bakarak da hayal kurmaya çalışır.
 
Herhangi bir soruya cevap verirken, sağ eli ile yazan bir insan sol üst yöne doğru, sol eli ile yazan bir insan da sağ üst yöne doğru bakarak cevap veriyor ise % 75 ihtimalle doğru söylüyor anlamındadır.
 
Sıkıntısı olan bir insanın göz bebekleri normal insanların göz bebeklerinden daha büyüktür. Konuşurken bu büyüklük çok daha fazla artar.
 
Çalışma temposu esnasında göz bebekleri küçük olan insanın, kaldırabileceği yükten daha fazla iş yükü verildiği anlamı çıkar.
 
Karşınızdaki bir insana soru sorduğunuzda, karşı tarafın göz bebekleri normal ise ise sizin sorunuza gereken ciddiyeti göstermiyor, göz bebekleri büyüyor ise sizin sorunuza gereken ciddiyeti ve hassasiyeti gösteriyor demektir.
 
Bir insan sizle konuşurken gözleri sürekli sağa sola kaçıyorsa bu durum, sizi çok önemsemediğini gösteriir.
 
Gözler sağ beynin olduğu kadar kalbin de aynasıdır..